Διεθνής Ημέρα Μουσείων 2024!

02 Μάιος 2024
Διεθνής Ημέρα Μουσείων 2024!

Πλούσιο πρόγραμμα εκδηλώσεων από το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου συμμετέχει στον φετινό εορτασμό της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων του ICOM με θέμα «Μουσεία για την εκπαίδευση και την έρευνα» !

Στο πλαίσιο αυτό το Μουσείο έχει οργανώσει ποικίλες εκδηλώσεις για το κοινό από τις 15 έως 18 Μαΐου 2024, που στοχεύουν σε μια ολοκληρωμένη μουσειακή εμπειρία εκπαίδευσης, έρευνας και ψυχαγωγίας.

Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε να συμμετέχετε στις ακόλουθες εκδηλώσεις από την Τετάρτη 15/5 έως το Σάββατο 18/5:

• Περιηγήσεις στη μόνιμη έκθεση του Μουσείου «Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου: Ένα παγκόσμιο μνημείο της ιστορίας του πλανήτη!»

Ανακαλύψτε πτυχές του μνημείου: τα φυτά του απολιθωμένου δάσους, η δημιουργία του, το υποθαλάσσιο απολιθωμένο δάσος, τα ζώα του απολιθωμένου δάσους, τα νέα ευρήματα

Ώρες 11.00 - 12.00 – 13.00 - 14.00 – 15.00 - 16.00

Τετάρτη 15/5 έως Σάββατο 18/5

• Ανοικτό Εργαστήριο Συντήρησης Απολιθωμάτων (OpenLab)

Καινοτόμο Εργαστήριο Συντήρησης Απολιθωμάτων, δίνει την ευκαιρία στους επισκέπτες να παρακολουθήσουν ζωντανά τη διαδικασία συντήρησης απολιθωμάτων από τις συλλογές του Μουσείου

Ώρες 11.00 – 12.00, 12.00 – 13.00, 13.00-14.00, 14.00 – 15.00

Τετάρτη 15/5 έως Σάββατο 18/5

• Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Υιοθετώ και προστατεύω το απολιθωμένο δάσος»

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στη για παιδιά Γ´, Δ´, Ε’ και ΣΤ΄ τάξης Δημοτικού.

Τα παιδιά συμμετέχουν ενεργά εξερευνούν τα εκθέματα και τα αποτυπώνουν μέσα από ποικίλες δράσεις ανακάλυψης, παρατήρησης αναγνώρισης και προσδιορισμού εκθεμάτων, καθαρισμού απολιθωμάτων και εικαστικής δημιουργίας,

Bασικές ενότητες του προγράμματος:

* Συζήτηση για βασικές έννοιες όπως απολίθωμα, ανασκαφή, καθαρισμός απολιθωμάτων, συντήρηση απολιθωμάτων κ.ά.

* Συλλογή πληροφοριών για τα φυτά του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου συγκρίνοντας τα απολιθώματα με τα συγχρονα φυτά από τις προθήκες των μόνιμων εκθέσεων του Μουσείου.

* Συζήτηση για τη διαδικασία καθαρισμού και συντήρησης απολιθωμάτων - Γνωριμία με τα υλικά και τα εργαλεία καθαρισμού και συντήρησης απολιθωμάτων.

* Συμμετοχή σε εργασίες καθαρισμού και συντήρησης φυτικών απολιθωμάτων.

* Καταγραφή και αποτύπωση των ευρημάτων στις ειδικές εκπαιδευτικές καρτέλες.

* Σύνθεση των παρατηρήσεων, εξαγωγή και παρουσίαση συμπερασμάτων.

Ώρες 10.00-13.00

Το συνολικό πρόγραμμα εκδηλώσεων του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων 2024 είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Τμήματος του ICOM: https://icom-greece.mini.icom.museum/

International Museum Day - ICOM