Επίσκεψη ΣΤΟ ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΟ ΔΑΣΟΣ ΛΕΣΒΟΥ

Η περιήγηση στα τέσσερα υπαίθρια  Πάρκα του Απολιθωμένου Δάσους, το οποίο αποτελεί ένα ανεπανάληπτο μνημείο της φύσης με παγκόσμια αναγνώριση, προσφέρει  ξεχωριστές  εμπειρίες στον επισκέπτη. Η πληθώρα των ιστάμενων απολιθωμένων κορμών, αλλά και η άριστη κατάσταση διατήρησής τους, εντυπωσιάζουν τους επισκέπτες.

Επίσκεψη στο Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου
Ώρες λειτουργίας

ΠΑΡΚΟ ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΟΥ ΔΑΣΟΥΣ
Σάββατο και Κυριακή : 8.00-16.00

ΠΑΡΚΟ ΣΙΓΡΙΟΥ
Δευτέρα: Κλειστά | Τρίτη - Κυριακή : 8.00-16.00

Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου

Τηλ / fax: +30 – 22530-54434 , 22510 47033

E-mail: info@petrifiedforest.gr

Δείτε τα πάρκα στον χάρτη

Εισιτήρια

Το Μουσείο προσφέρει τη δυνατότητα ηλεκτρονικής αγοράς εισιτηρίου για την επίσκεψη στα πάρκα του Απολιθωμένου Δάσους.

Η αγορά εισιτηρίου 5€ περιλαμβάνει την είσοδο στο Μουσείο και τη δυνατότητα περιήγησης στα χερσαία Πάρκα του Απολιθωμένου Δάσους.

Για την επίσκεψη στο Θαλάσσιο Πάρκο Νησιώπης απαιτείται η κράτηση θέσης στο ειδικό σκάφος με γυάλινο πυθμένα που αναχωρεί από το λιμάνι του Σιγρίου καθημερινά από τις 10:30. Εισιτήριο 12€

Ειδικό εισιτήριο 15€ για περιήγηση στο θαλάσσιο χώρο γύρω από τη Νησιώπη.

Μειωμένο εισιτήριο εισόδου ισχύει για οργανωμένες ομάδες, μαθητές, φοιτητές, στρατιωτικούς.

Εξερεύνησε ΤΑ ΠΑΡΚΑ