Κλιματική αλλαγή: μαθαίνω για τις επιπτώσεις, παρατηρώντας το Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου

Έρευνα στο σύγχρονο και απολιθωμένο οικοσύστημα της περιοχής του Απολιθωμένου Δάσους

Κλιματική αλλαγή: μαθαίνω, για τις επιπτώσεις παρατηρώντας το Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου
Εκπαιδευτικά Προγράμματα
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στους χώρους του Μουσείου
Διάρκεια: 1 ώρα και 30 λεπτά
Τιμή: 3€ /μαθητή
Προορίζεται
  • Για μαθητές Γυμνασίου – Λυκείου
  • Για μαθητές Γ’ έως ΣT’ Δημοτικού
Χώρος:
  • Αίθουσα Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου
  • Αίθουσα Γεωιστορικής εξέλιξης του Αιγαίου
  • Βοτανικός κήπος Μουσείου
  • Υπαίθρια Πάρκα Απολιθωμένου Δάσους
Πληροφορίες: 2251047033

Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Κλιματική αλλαγή: μαθαίνω για τις επιπτώσεις, παρατηρώντας το Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου» τα παιδιά γίνονται ερευνητές και καλούνται να αναζητήσουν στο σύγχρονο και απολιθωμένο οικοσύστημα της περιοχής του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου τεκμήρια της κλιματικής αλλαγής και να αναλάβουν δράση για το κλίμα σήμερα.

Παρατηρώντας τη βλάστηση την εποχή που ζούσε το Απολιθωμένο Δάσος στον υπαίθριο βοτανικό κήπο του Μουσείου ή τα υπαίθρια Πάρκα του Απολιθωμένου Δάσους και τους μόνιμους εκθεσιακούς χώρους του Μουσείου και τη σημερινή βλάστηση, συλλέγουν πληροφορίες, τις καταγράφουν, τις επεξεργάζονται και βγάζουν τα συμπεράσματά τους για την κλιματική αλλαγή τα τελευταία 20.000.000 χρόνια.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• Παρουσίαση βίντεο για την κλιματική αλλαγή σήμερα.
  • Συζήτηση για βασικές έννοιες, όπως κλίμα, καιρός, εξέλιξη των φυτών στη γη, κλιματική αλλαγή κ.ά.
  • Γνωριμία με το Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου και τα απολιθωμένα φυτά με τη βοήθεια της εκπαιδευτικής εφαρμογής «Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου».
  • Αναζήτηση τεκμηρίων της κλιματικής αλλαγής στα ευρήματα του Απολιθωμένου Δάσους και συλλογή πληροφοριών στους μόνιμους εκθεσιακούς χώρους του Μουσείου ή τα υπαίθρια Πάρκα του Απολιθωμένου Δάσους.
  • Συλλογή πληροφοριών στον υπαίθριο βοταvικό κήπο του Μουσείου.
  • Καταγραφή και αποτύπωση των ευρημάτων στις ειδικές εκπαιδευτικές καρτέλες.
  • Σύνθεση των παρατηρήσεων και εξαγωγή συμπερασμάτωv για την κλιματική αλλαγή και τη σύμβολή του Απολιθωμένου Δάσους στη μελέτη του φαινομένου.
  • Παρουσίαση συμπερασμάτων και καταγραφή προτάσεων για το κλίμα σήμερα.