Νέο Ψηφιακό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα: Γνωρίστε τα φυτά του  Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου

Εκπαιδευτική_δραστηριότητα__Γνωρίστε_τα_φυτά_του_Απολιθωμένου_Δάσος_Λέσβου
Εκπαιδευτικά Προγράμματα
Νέο Ψηφιακό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα: Γνωρίστε τα φυτά του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου
Ψηφιακά εκπαιδευτικά προγράμματα
Πληροφορίες: 2251047033

Γνωρίστε τον πλούτο των σύγχρονων δένδρων στη Λέσβο και ανακαλύψτε τα φυτά που έζησαν στη Λέσβο πριν από 20 εκατομμύρια χρόνια!

• Γνωρίζετε ότι έχουν βρεθεί πάνω από 50 διαφορετικά είδη φυτών στην περιοχή του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου;
  • Μήπως ξέρετε σε ποια δέντρα ανήκουν οι απολιθωμένοι κορμοί, τα κλαδιά και τα φύλλα που έχουν βρεθεί στις ανασκαφές του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου;
  • Τι σχήμα έχουν τα φύλλα αυτών των δέντρων;
  • Ποια από τα φυτά του Απολιθωμένου Δάσους υπάρχουν και σήμερα;
  • Ποια συναντάμε ακόμη στη Λέσβο ή στη χώρα μας;

Τώρα έχετε την ευκαιρία να ξεδιπλώσετε τα μυστικά του Απολιθωμένου Δάσους και να ανακαλύψετε όλα τα φυτά της πλούσιας βλάστησής του!

Δραστηριότητα 1

• Κατεβάστε και εκτυπώστε τις Καρτέλες Δραστηριοτήτων
  • Ζωγραφίστε τα δέντρα, τα φύλλα και τους καρπούς
  • Δοκιμάστε να σχεδιάσετε και μόνοι σας κάθε δέντρο ή φύλλο
  • Ανακαλύψτε πληροφορίες και μυστικά για κάθε φυτό
  • Εξερευνήστε την περιοχή σας για να δείτε αν υπάρχει και σήμερα το συγκεκριμένο φυτό ή κάποιο που του μοιάζει και τραβήξτε μια φωτογραφία!
  • Ετοιμάστε ένα ηλεκτρονικό φάκελο για κάθε φυτό με τις ζωγραφιές και τα σχέδιά σας ή και τις φωτογραφίες που τραβήξατε.
  • Αν θέλετε, στείλτε την εργασία σας στο e-mail του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου (lesvospf@otenet.gr). Οι καλύτερες συμμετοχές θα βραβευθούν!

Κάθε εβδομάδα θα σας περιμένουν νέα φυτά για να τα γνωρίσετε και να τα ζωγραφίσετε!

Δραστηριότητα 2:

Μπορείτε ακόμη να ξεκινήσετε και τη δική σας συλλογή με φύλλα και να δημιουργήσετε το δικό σας φυτολόγιο.

Βρείτε όλα τα βήματα στην εκπαιδευτική δραστηριότητα “Φυτολόγιο και συλλογή φυτών”, επιλέγοντας τα Ψηφιακά Εκπαιδευτικά Προγράμματα.

Παρακολουθείτε συχνά την ιστοσελίδα του Μουσείου (lesvosmuseum.gr) και τη σελίδα του Μουσείου στο Facebook (@naturalhistorymuseumlesvosgr).

Κάθε εβδομάδα θα σας περιμένουν δύο νέα φυτά για να τα εξερευνήσετε!

Στις διακοπές σας, επισκεφτείτε το Μουσείο και τα Πάρκα του Απολιθωμένου Δάσους και ανακαλύψτε όλα τα φυτά του από κοντά!

Ψηφιακό Υλικό:
Καρτέλες δραστηριοτήτων