Ένα πρωτότυπο θεατρικό παιχνίδι

Δραματοποιημένη ιστορία του Απολιθωμένου Δάσους

Εκπαιδευτικά Προγράμματα
Οι περιπέτειες του μικρού Δεινούλη στο δάσος με τις Σεκόιες
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στους χώρους του Μουσείου
Διάρκεια: 1 ώρα και 30 λεπτά
Τιμή: 3€ /μαθητή
Προορίζεται
  • Για μαθητές Νηπιαγωγείου & Α’-Β’ Δημοτικού
Χώρος:
  • Αίθουσα Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου
  • Αίθουσα Γεωιστορικής εξέλιξης του Αιγαίου
Πληροφορίες: 2251047033

Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Οι περιπέτειες του μικρού Δεινούλη στο δάσος με τις Σεκόιες», μέσα από το θεατρικό παιχνίδι με πρωταγωνιστή το μικρό Δεινούλη, τα παιδιά ενσαρκώνουν ρόλους από τη δραματοποιημένη ιστορία του Απολιθωμένου Δάσους και βιώνουν τον τρόπο δημιουργίας του.

Ο μικρός Δειvούλης είναι εμπνευσμένος από το δεινοθήριο προγονική μορφή του σύγχρονου ελέφαντα που ζούσε πριν 18 εκατομμύρια χρόνια στο πλούσιο δάσος της δυτικής Λέσβου.

Τα παιδιά γίνονται για λίγο ο Δεινούλης, η Σεκόια, η Δάφνη, η Βελανιδιά και άλλα φυτά που ζούσαν μέσα στο πλούσιο δάσος της Λέσβου και το μεγάλο ηφαίστειο που υπήρχε κοντά στο δάσος. Μετά από μια τρομερή ηφαιστειακή έκρηξη, η ηφαιστειακή στάχτη σκεπάζει τα φυτά και τα ζώα του δάσους της Λέσβου.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• Συζήτηση για βασικές έvνοιες όπως απολίθωμα, δεινοθήριο, απολιθωμένο δάσος, ηφαίστεια, ηφαιστειακή στάχτη, ανασκαφή κ.ά.
  • Συμμετοχή στο εκπαιδευτικό παραμύθι στους μόνιμους εκθεσιακούς χώρους του Μουσείου και γνωριμία με τον τρόπο δημιουργίας του Απολιθωμένου Δάσους, τα φυτά, το Δεινοθήριο και τα ζώα που ζούσαν σ’ αυτό.
  • Συμμετοχή των παιδιών στο θεατρικό παιχνίδι.
  • Συζήτηση για τα είδη των απολιθωμένων φυτών που συναντώνται στο Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου και τη διαδικασία ανασκαφής τους μέσα από την ηφαιστειακή στάχτη με τη βοήθεια της μουσειοσκευής «Γεώραμα: Ανακαλύπτω τα φυτά του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου».
  • Ανασκαφή απολιθωμάτων φύλλων με τη βοήθεια της μουσειοσκευής «Γεώραμα: Aνακαλύπτω τα φυτά του Aπολιθωμένoυ Δάσους Λέσβoυ».
  • Εκπαιδευτικές δραστηριότητες με εκπαιδευτικές καρτέλες.
  • Συμμετοχή σε δραστηριότητες ζωγραφικής και κολάζ.