Απογευματινός περίπατος, επιστημονική ενημέρωση & παρατήρηση του υπέροχου ηλιοβασιλέματος ΠΑΡΚΟ ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΟΥ ΔΑΣΟΥΣ ΠΛΑΚΑΣ

22 Ιουλ 2020

Σάββατο 25 Ιουλίου 2020, ώρα 18:30

Σε μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα απογευματινή περιήγηση και επιστημονική ενημέρωση στο Πάρκο Πλάκας μπορούν να συμμετάσχουν οι επισκέπτες του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου τo Σάββατο 25 Ιουλίου 2020 και ώρα 18:30.

Η δράση περιλαμβάνει αρχικά παρουσίαση και επιστημονική ενημέρωση στο χώρο του Μουσείου και στη συνέχεια περιήγηση και γνωριμία με τις εντυπωσιακές απολιθωματοφόρες θέσεις και τις παράκτιες γεωμορφές.

Το Πάρκο Πλάκας βρίσκεται 800 μέτρα νότια του οικισμού Σιγρίου και αποτελεί μια σημαντική προστατευόμενη απολιθωματοφόρα θέση. Αποτελείται από δύο τμήματα, το παράκτιο και το χερσαίο, στα οποία από τις ερευνητικές εργασίες του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου έχουν αποκαλυφθεί σημαντικά φυτικά απολιθώματα. Περισσότεροι από πενήντα κορμοί ιστάμενοι και κατακείμενοι κορμοί κωνοφόρων και αγγειόσπερμων δένδρων, ριζικά συστήματα και φυλλοφόροι ορίζοντες συγκροτούν ένα σπάνιας φυσικής ομορφιάς γεώτοπο.

Μεταξύ των ευρημάτων περιλαμβάνεται ο μεγαλύτερος ιστάμενος απολιθωμένος κορμός στον κόσμο, η περίμετρος του οποίου φτάνει τα 13,5 μέτρα και διαθέτει εντυπωσιακό ριζικό σύστημα. Πρόκειται για ένα κανελόδενδρο με γιγάντιες διαστάσεις, ενδεικτικό της σύνθεσης του δασικού οικοσυστήματος.

Στο παράκτιο τμήμα βρίσκεται ο εντυπωσιακός κατακείμενος κορμός λεύκας, το μήκος του οποίου φτάνει τα 14 μέτρα.

Οι επισκέπτες κατά τη διάρκεια της περιήγησης θα γνωρίσουν παράλληλα τις μοναδικές πευκίδες του Πάρκου καθώς και μια μεγάλη ποικιλία από καρποφόρα φυτά (αγγειόσπερμα), τα οποία δεν εμφανίζονται σε τόσο μεγάλη ποικιλία σε καμία άλλη χερσαία θέση, συνθέτοντας έτσι το τοπίο της βλάστησης στην Λέσβο πριν 20 εκατομμύρια χρόνια. Φυτικά απολιθώματα που αντιστοιχούν στη σημερινή πεύκη, δένδρα της κανέλλας και της δάφνης, της λεύκης, του πλάτανου και φοινικίδες θα αποκαλύψουν στους επισκέπτες τα μυστικά μιας διαφορετική ζώνης δασικής βλάστησης. Οι δεκάδες απολιθωμένοι κορμοί, η πλούσια χλωρίδα και πανίδα αλλά και οι ηφαιστειακές, τεκτονικές και παράκτιες γεωμορφές κατά μήκος των ακτών, και η ιστορία εκατομμυρίων ετών που ξετυλίγεται σε κάθε σημείο του χερσαίου και θαλάσσιου τμήματος του Πάρκου Πλάκας, αποτελούν μάρτυρες της συναρπαστικής γεωλογικής ιστορίας του Αιγαίου και συνθέτουν μία από τις ομορφότερες απογευματινές βόλτες. Η μορφολογία του εδάφους είναι ομαλή και δίνει τη δυνατότητα μιας εύκολης πεζοπορικής διαδρομής για μικρούς και μεγάλους.

Το Πρόγραμμα της απογευματινής περιήγησης στο Πάρκο Απολιθωμένου Δάσους Πλάκας περιλαμβάνει:

Α. Μουσείο (18:30 – 18:50)

• Ενημερωτική προβολή και παρουσίαση για το Πάρκο Απολιθωμένου Δάσους Πλάκας, τα απολιθώματα, αλλά και τις εντυπωσιακές παράκτιες γεωμορφές.

Β. Περιήγηση και επιστημονική ενημέρωση στο Πάρκο Πλάκας (19:00 – 20:30)

• Αναχώρηση από το Μουσείο και παράκτια περιπατητική διαδρομή μέχρι το Πάρκο Απολιθωμένου Δάσους Πλάκας.
  • Ενημέρωση για τα σπάνια ευρήματα στις εντυπωσιακές απολιθωματοφόρες θέσεις  που έχουν αναδειχθεί στο Πάρκο Πλάκας.
  • Απόλαυση ενός υπέροχου ηλιοβασιλέματος στις δυτικές ακτές του Πάρκου.

Για περισσότερες πληροφορίες και δήλωση συμμετοχής οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθυνθούν στο τηλέφωνο 22530-54434.