Βιωματικά εκπαιδευτικά προγράμματα για την αντιμετώπιση κινδύνων Σεισμών & Τσουνάμι

09 Οκτ 2020
Ημερομηνία:

12 - 30 Οκτωβρίου 2020
στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου

Το  Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου με αφορμή τη συμμετοχή του στις δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Μείωσης Επιπτώσεων από Καταστροφές οργανώνει εκπαιδευτικές δραστηριότητες για την αντιμετώπιση κινδύνων γύρω από το σεισμικό κίνδυνο και τον κίνδυνο από τσουνάμι που θα πραγματοποιούνται για τάξεις σχολείων από τη Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2020 έως και την Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2020.

Ηλεκτρονικό υλικό δελτίου τύπου[zip] (638.33 KB)

Ειδικότερα, κατά την διάρκεια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων θα πραγματοποιηθούν βιωματικές εκπαιδευτικές δράσεις, ενημέρωση και συζήτηση για τα μέτρα πρόληψης και προστασίας από τους σεισμούς και τα τσουνάμι, παρακολούθηση λειτουργίας του σεισμολογικού σταθμού Σιγρίου και ενημέρωση για το διαδραστικό χάρτη ενεργού σεισμικότητας της Ελλάδας καθώς και προσομοίωση καταστροφικών σεισμών από όλο τον κόσμο στη σεισμική τράπεζα του Μουσείου και εφαρμογή των μέτρων προστασίας.

Ειδικά για τα τσουνάμι τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο νέο βιωματικό εκπαιδευτικό πείραμα προσομοίωσης τσουνάμι. Ειδικά για το πείραμα σχεδιάστηκε ειδική κατασκευή δημιουργίας τσουνάμι όπου τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη γέννηση των τσουνάμι, τη σχέση τους με τους σεισμού, ιστορικά τσουνάμι στη Λέσβο ενώ παράλληλα θα γνωρίσουν τα μέτρα προστασίας.

Στα πλαίσια των δράσεων για την Παγκόσμια Ημέρα Μείωσης Επιπτώσεων από Καταστροφές το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου / Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO Λέσβου σε συνεργασία με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Πανεπιστήμιο Κρήτης /  Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO Ψηλορείτη με την υποστήριξη της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Βορείου Αιγαίου και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κρήτης θα οργανώσουν webinar με αντικείμενο "Η πρόκληση των καταστροφών και ο ρόλος της εκπαίδευσης" για εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Το webinar θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 13 Οκτωβρίου 2020 και ώρα 18:00 - 20:00  μετά από δήλωση συμμετοχής στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Η Παγκόσμια Ημέρα Μείωσης Επιπτώσεων από Καταστροφές έχει ανακηρυχθεί από τον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών και κάθε χρόνο στις 13 Οκτωβρίου οργανώνονται παγκοσμίως δράσεις με σκοπό την συνειδητοποίηση από όλους μας για το τι μπορούμε να κάνουμε για τη μείωση των επιπτώσεων από τις φυσικές καταστροφές όπως οι σεισμοί, οι πλημμύρες, οι καταιγίδες, οι κατολισθήσεις, οι πυρκαγιές, οι εκρήξεις ηφαιστείων, τα μεγάλα παλιρροϊκά κύματα - τσουνάμι. Κάθε χρόνο στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας κατά των Φυσικών Καταστροφών πραγματοποιούνται παγκοσμίως ποικίλες και πρωτότυπες δράσεις για παιδιά, νέους και πολίτες από όλο τον κόσμο, από Γεωπάρκα, σχολεία και δίκτυα νέων, εκπαιδευτικούς, εθνικούς φορείς, επιστημονικές οργανώσεις, Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, Δήμους, Περιφέρειες και Κοινότητες, εταιρείες και ιδιωτικούς φορείς.

Για περισσότερες πληροφορίες οι εκπαιδευτικοί μπορούν να επικοινωνήσουν με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου στα τηλέφωνα 22510-47033,  22530-54434, Ε-mail: lesvospf@otenet.gr, www.lesvosmuseum.gr