Εκδήλωση Λεσβιακής Γευσιγνωσίας Το Μέλι στο Απολιθωμένο Δάσος

11 Σεπ 2023

Με ιδιαίτερη επιτυχία ολοκληρώθηκε η εκδήλωση λεσβιακής γευσιγνωσίας στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου.

«Το μέλι στο Απολιθωμένο Δάσος» του Αντώνη Γεωργίου είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν οι επισκέπτες του Μουσείου Φυσικής ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου το Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου 2023.

Η εκδήλωση Λεσβιακής Γευσιγνωσίας πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των εκδηλώσεων της Γιορτής Αγροτουρισμού 2023 που διοργανώνει και φέτος το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου στις εγκαταστάσεις του στο Σίγρι, με στόχο την προβολή της γαστρονομίας της Λέσβου-Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO. Μέσα από τις εκδηλώσεις υπογραμμίζεται η σχέση του τόπου, των πετρωμάτων, των εδαφών και της βιοποικιλότητας  με τα εξαιρετικά τοπικά προϊόντα της Λεσβιακής γης.

Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης οι επισκέπτες είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις μοναδικές διαφορετικές γεύσεις του μελιού «Το μέλι στο Απολιθωμένο Δάσος, Σίγρι Λέσβου» από αγριολούλουδα και βότανα και θυμαρίσιο μέλι. Οι επισκέπτες έμειναν εντυπωσιασμένοι  δοκιμάζοντας κηρήθρα πλούσια σε μέλι, που παράγεται  από τις μέλισσες του Απολιθωμένου Δάσους και της ευρύτερης περιοχής.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εκδήλωση γευσιγνωσίας και τη Γιορτή Αγροτουρισμού 2023 οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με το Μουσείο στο τηλέφωνο 2253054434, E-mail: lesvospf@otenet.gr