Ελάτε να γνωρίσουμε τους Σεισμούς

Ημερομηνία:

Για την εκπαιδευτική δραστηριότητα απαιτείται ομάδα 4 - 8 ατόμων

Κρατήσεις στο τηλέφωνο 22530-54434

Βιωματική δραστηριότητα προσομοίωσης ισχυρών σεισμών στη σεισμική τράπεζα του Μουσείου

Καθημερινά μπορείτε να συμμετάσχετε στην πρωτότυπη εκπαιδευτική δραστηριότητα γνωριμίας με το φαινόμενο του σεισμού.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει συμμετοχή στη βιωματική δραστηριότητα προσομοίωσης μεγάλων και καταστροφικών σεισμών από όλο τον κόσμο στη σεισμική τράπεζα του Μουσείου και ειδική ενημερωτική παρουσίαση για την κατανόηση του φαινόμενου του σεισμού και την αντιμετώπιση του σεισμικού κινδύνου.

Η σεισμική τράπεζα του Μουσείου έχει διαστάσεις 12 τετραγωνικών μέτρων και στην επιφάνεια της δημιουργήθηκε περιβάλλον σχολικής αίθουσας.

Η προσομοίωση της σεισμικής κίνησης, αφορά δονήσεις πουa έχουν το μέγεθος και τη διάρκεια των πραγματικών σεισμών.

Μεταξύ των σεισμών που μπορούν να βιώσουν οι επισκέπτες του Μουσείου είναι ο μεγάλος καταστροφικός σεισμός Τοhoku 9,0 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ που σημειώθηκε στη βορειανατολική Ιαπωνία στις 11 Μαρτίου 2011, της Κοζάνης, του San Francisco Καλιφόρνια, του Κόμπε, της Ταιβάν κ.α.