Εντυπωσίασαν τα λεσβιακά προϊόντα στην εκδήλωση γευσιγνωσίας | Νέα εκδήλωση γευσιγνωσίας Πέμπτη 3 Αυγούστου 2023, ώρα 11:00-13:00 στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου

28 Ιουλ 2023

Με ιδιαίτερη επιτυχία ολοκληρώθηκε η εκδήλωση λεσβιακής γευσιγνωσίας στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου. Στην εκδήλωση συμμετείχαν οι παρακάτω επιχειρήσεις: ποτοποιία Σαμαρά, Τυροκομείο Φάρμα Φίλιας Βαρδαξή, Οικοτεχνία Α.Ο. Όλγας Σαρρή και ο Συνεταιρισμός Γυναικών  Παρακοίλων.

Άλλο ένα γαστρονομικό ταξίδι με άρωμα ούζου και γεύσεις του τόπου μας έλαβε χώρα στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου στο Σίγρι

Η εκδήλωση Λεσβιακής Γευσιγνωσίας πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των καλοκαιρινών εκδηλώσεων της Γιορτής Αγροτουρισμού 2023 που διοργανώνει και φέτος το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου στις εγκαταστάσεις του στο Σίγρι, με στόχο την προβολή της γαστρονομίας της Λέσβου-Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO. Μέσα από τις εκδηλώσεις υπογραμμίζεται η σχέση της φυσικής κληρονομιάς  με τα εξαιρετικά τοπικά προϊόντα της Λεσβιακής γης.

Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης, οι επισκέπτες είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν μοναδικές διαφορετικές γεύσεις ποιοτικών προϊόντων όπως το Ούζο  από την επιχείρηση Σαμάρα από τον Παπάδο Γέρας,  παραδοσιακά τυριά όπως φέτα Φίλιας και  κεφαλάκι παραδοσιακό Φάρμα Φίλιας Βαρδαξή, επιτραπέζιες  κολοβές, τσακιστές και ξιδάτες ελιές της Οικοτεχνίας Α.Ο. από την Στύψη και εδέσματα   όπως ελιοπιτάκια, παραδοσιακή τυρόπιτα και γκιουζλεμεδάκια με παραδοσιακό φύλλο και φέτα της περιοχής από τον Γυναικείο Συνεταιρισμό Παρακοίλων.

Οι εκδηλώσεις γευσιγνωσίας στο Γεωπάρκο Λέσβου συνεχίζονται.

Η επόμενη εκδήλωση γευσιγνωσίας την Πέμπτη 3 Αυγούστου και ώρα 11:00 με 13:00 στις εγκαταστάσεις του Μουσείου στο Σίγρι. Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης λεσβιακής γευσιγνωσίας την Πέμπτη 3 Αυγούστου 2023, οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν  μοναδικές γεύσεις τοπικών λεσβιακών προϊόντων από τον Αγροτουριστικό Συνεταιρισμό Σκαλοχωρίου!

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εκδήλωση γευσιγνωσίας και τη Γιορτή Αγροτουρισμού 2023 οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με το Μουσείο στο τηλέφωνο 2253054434, E-mail: lesvospf@otenet.gr.