Ενεργειακή αναβάθμιση του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου

27 Μαρ 2024
espa
Κατάσταση: Ολοκληρωμένο

Το έργο ενεργειακής αναβάθμισης των εγκαταστάσεων που το καταστούν ένα «Πράσινο Μουσείο», σχεδόν μηδενικής ενεργειακής κατανάλωσης περιλαμβάνει:

• Αποξήλωση όλων των κουφωμάτων αλουμινίου και αντικατάστασή τους με κουφώματα νέας τεχνολογίας στο ίδιο σχέδιο και διάσταση με θερμοδιακοπή και με ενεργειακούς διπλούς υαλοπίνακες.
  • Τοποθέτηση περσιδωτής κατασκευής σκίασης υαλοστασίου, από αλουμίνιο ηλεκτροστατικής βαφής, με περιστρεφόμενες περσίδες και με χειροκίνητο μηχανισμό, εξωτερικά του υαλοστασίου στη δυτική πλευρά του κτιρίου, για την προστασία του από την ηλιακή ακτινοβολία.
  • Τοποθέτηση επίπεδων τσιμεντοσανίδων και θερμομόνωση αυτών από αφρώδη εξηλασμένη πολυστερίνη στους εξωτερικούς υπερυψωμένους φεγγίτες των αίθριων των δύο αιθουσών εκθεμάτων του μουσείου.
  • Αποκατάσταση υγρομόνωσης σε τμήματα του δώματος του κτιρίου.
  • Προμήθεια και Εγκατάσταση αυτόνομου φωτοβολταϊκού συστήματος, με αποθήκευση ενέργειας, στο δώμα του κτιρίου του μουσείου, εγκατεστημένης ισχύος 32,0 kWp.
  • Αναβάθμιση συστήματος ψύξης – θέρμανσης με αντικατάσταση υφιστάμενων εξωτερικών μονάδων (αερόψυκτες αντλίες θερμότητας ψύξης – θέρμανσης (VRV)), και αντικατάσταση των εσωτερικών μονάδων ανεμιστήρα- στοιχείου αντλίας θερμότητας τύπου αντλίας θερμότητας τύπου VRV. Επιπλέον αντικατάσταση αγωγών – καναλιών όπου απαιτηθεί.
  • Αντικατάσταση φωτιστικών σωμάτων και λαμπτήρων με νέας τεχνολογίας LED

Το έργο αναβαθμίζει παράλληλα την εμπειρία των επισκεπτών με την αντικατάσταση του φωτισμού και την εγκατάσταση νέων φωτιστικών σωμάτων τεχνολογίας led.

Οι ενεργειακές ανάγκες του Μουσείο καλύπτονται από αυτόνομο σύστημα παραγωγής ενέργειας με φωτοβολταικά πάνελ ενώ με την ολοκλήρωση του έργου θα λειτουργεί ειδικό πρόγραμμα ενημέρωσης των επισκεπτών για τις προκλήσεις που συνδέονται με την κλιματική αλλαγή και τις ενέργειες για την επιβράδυνση της.