Εκπαιδευτική Δράση «Μια δράση για τη Λέσβο – Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO»

Μια δράση για τη Λέσβο
Εκπαιδευτικά Προγράμματα
Εκπαιδευτική Δράση «Μια δράση για τη Λέσβο – Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO»
Ψηφιακά εκπαιδευτικά προγράμματα
Πληροφορίες: 2251047033

Tο Μουσείο καλεί τους μικρούς του φίλους να συμβάλουν, μέσα από την ιδιαίτερη αυτή δράση, στην προσπάθεια να προστατεύσουμε και να αναδείξουμε τον φυσικό και πολιτιστικό πλούτο της Λέσβου που έχει χαρακτηρισθεί Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO. Κάθε ιδέα είναι χρήσιμη για τον σκοπό αυτό και κάθε ιδέα μπορεί να εκφραστεί μέσα από τη δημιουργία ενός φανζίν – ερασιτεχνικού περιοδικού!

Το Μουσείο σας προσκαλεί να δημιουργήσετε το δικό σας φανζίν για τη Λέσβο – Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO επιλέγοντας μία συγκεκριμένη θέση του, η οποία παρουσιάζει ιδιαίτερο γεωλογικό ή και πολιτιστικό ενδιαφέρον.

Η δράση αυτή συνδέεται με την εκστρατεία του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών για την προώθηση των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης καθώς συνδέει τις θέσεις ενδιαφέροντος και τα μνημεία της Λέσβου με προτάσεις για την υλοποίηση των στόχων.

Κάθε φανζίν θα περιέχει προτάσεις βιωσιμότητας για κάθε θέση φυσικής η πολιτιστικής σημασίας που θα πρέπει να συνδεθούν με τον στόχο της καταπολέμησης της κλιματικής αλλαγής.

Βάλτε τη φαντασία σας και δημιουργήστε το δικό σας φανζίν – περιοδικό, που θα έχει τη μορφή, το μέγεθος και τα χρώματα που θα επιλέξετε εσείς. Θα είναι φτιαγμένο στο χέρι ή στον ηλεκτρονικό υπολογιστή και θα περιέχει τη ζωγραφιά ή τη φωτογραφία της θέσης που θα επιλέξετε αλλά και το δικό σας βιώσιμο πλάνο γι αυτήν. Πως θα θέλατε να είναι σε 10 χρόνια, ποιες προτάσεις έχετε για την προστασία και ανάδειξη της.

Περισσότερες πληροφορίες για τη συμμετοχή σας:

• Κάθε συμμετοχή με φανζίν μπορεί να είναι από ένα άτομο ή ομάδα.
  • Οι συμμετέχοντες πρέπει να είναι μεταξύ 8 έως 15 χρονών.
  • Οι συμμετοχές θα παρουσιαστούν σε ειδική έκθεση στο Μουσείο το καλοκαίρι του 2021.
  • Οι καλύτερες συμμετοχές θα βραβευθούν.
  • Τα φανζίν μπορούν να είναι φτιαγμένα στο χέρι ή στον ηλεκτρονικό υπολογιστή.
  • Τα χειροποίητα φανζίν μπορείτε να τα στείλετε στο Μουσείο στη διεύθυνση 8ης Νοεμβρίου 17, 81100 Μυτιλήνη.
  • Τα ηλεκτρονικά φανζίν μπορείτε να τα στείλετε σε ηλεκτρονική μορφή στο email: lesvospf@otenet.gr

Για λεπτομέρειες και οδηγίες κατεβάστε το ψηφιακό υλικό.

Ψηφιακό Υλικό:
Ενημερωτικό φυλλάδιο