Φυσικές διεργασίες στον πλανήτη μας. Ελάτε να γνωρίσουμε τους σεισμούς

Προσομοίωση σεισμών στη σεισμική τράπεζα

Εκπαιδευτικά Προγράμματα
Φυσικές διεργασίες στον πλανήτη μας. Ελάτε να γνωρίσουμε τους σεισμούς
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στους χώρους του Μουσείου
Διάρκεια: 1 ώρα και 30 λεπτά
Τιμή: 3€ /μαθητή
Προορίζεται
  • Για μαθητές Γυμνασίου – Λυκείου
  • Για μαθητές Γ’ έως ΣT’ Δημοτικού
Χώρος:
  • Αίθουσα Γεωιστορικής εξέλιξης του Αιγαίου
  • Γεώτοπος ρήγματος στον αύλειο χώρο του Μουσείου
  • Σεισμική τράπεζα
Πληροφορίες: 2251047033

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου «Φυσικές διεργασίες στον πλανήτη μας. Ελάτε να γνωρίσουμε τους σεισμούς» είναι ένα συναρπαστικό ταξίδι στον κόσμο των σεισμών και επικεντρώνεται στην εκπαίδευση και προετοιμασία για την περίπτωση ενός σεισμού και τη γνωριμία με τα μέτρα προστασίας πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από ένα σεισμό.

Στη σεισμική τράπεζα του Μουσείου τα παιδιά βιώνουν το μεγάλο σεισμό της Βρίσας καθώς και άλλους καταστροφικούς σεισμούς από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο, όπως ο σεισμός της Κοζάνης, της Καλιφόρνιας, της Ταϊβάv, του Ιράν και εφαρμόζουν τα μέτρα προστασίας. Η εμπειρία της σεισμικής κίνησης στη σεισμική τράπεζα και η επαφή με το φαινόμενο του σεισμού συμβάλει στην αποβολή του αισθήματος πανικού και τη συνειδητοποίηση της ανάγκης σωστής προετοιμασίας για την αντιμετώπιση του σεισμικού κινδύνου.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• Συζήτηση για βασικές έννοιες όπως δομή της γης, λιθοσφαιρικές πλάκες, ρήγματα, σεισμός, σεισμικά κύματα, τσουνάμι, ρευστοποίηση εδαφών, καθιζήσεις, καταπτώσεις βράχων κ.ά.
  • Συζήτηση για τα μέτρα πρόληψης και προστασίας πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από ένα σεισμό.
  • Συλλογή πληροφοριών από τα εκθέματα και τις μακέτες των μόνιμων εκθέσεων του Μουσείου για τους σεισμούς και γνωριμία με το φαινόμενο.
  • Παρατήρηση καταγραφής σεισμικών δονήσεων σε πραγματικό χρόνο που καταγράφονται στο σεισμογράφο του Μουσείου και παρατήρηση του χάρτη ενεργού σεισμικότητας της Ελλάδας.
  • Εκπαιδευτική δραστηριότητα δημιουργίας ενός τεχνητού σεισμού από τα παιδιά γνωριμία με το σεισμικό κίνδυνο.
  • Παρατήρηση και περιγραφή ενός ρήγματος στον υπαίθριο χώρο του Μουσείου.
  • Συμμετοχή στη βιωματική εκπαιδευτική δραστηριότητα προσομοίωσης του μεγάλου σεισμού της Βρίσας στη Λέσβο καθώς και καταστροφικών σεισμών από όλο τον κόσμο στη σεισμική τράπεζα του Μουσείου και εφαρμογή των μέτρωv προστασίας κατά τη διάρκεια ενός σεισμoύ.
  • Καταγραφή και αποτύπωση των ευρημάτων στις ειδικές εκπαιδευτικές καρτέλες.
  • Σύνθεση των παρατηρήσεων, εξαγωγή και παρουσίαση συμπερασμάτων.
  • Συμμετοχή σε εκπαιδευτικά παιχνίδια.