Ηφαίστεια και ηφαιστειακές εκρήξεις στη Λέσβο

Πείραμα δημιουργίας ηφαιστείου σε μικρογραφία

Εκπαιδευτικά Προγράμματα
Ηφαίστεια και ηφαιστειακές εκρήξεις στη Λέσβο
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στους χώρους του Μουσείου
Διάρκεια: 1 ώρα και 30 λεπτά
Τιμή: 3€ /μαθητή
Προορίζεται
  • Για μαθητές Γ’ έως ΣT’ Δημοτικού
  • Για μαθητές Νηπιαγωγείου & Α’-Β’ Δημοτικού
Χώρος:
  • Αίθουσα Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου
  • Αίθουσα Γεωιστορικής εξέλιξης του Αιγαίου
Πληροφορίες: 2251047033

Στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Ηφαίστεια και ηφαιστειακές εκρήξεις στη Λέσβο» τα παιδιά καλούνται να ταξιδέψουν νοερά εκατομμύρια χρόνιο πίσω στο γεωλογικό παρελθόν της Λέσβου, του Αιγαίου και του ελληνικού χώρου και να έρθουν σε επαφή με φαινόμενα και διεργασίες που δεν μπορούν άμεσα να παρατηρήσουν, όπως το φαινόμενο της ηφαιστειότητας.

Τα παιδιά συλλέγουν πληροφορίες στους εκθεσιακούς χώρους του Μουσείου και βρίσκουν τη σχέση των ηφαιστείων με τη δημιουργία του Απολιθωμένου Δάσους, γνωρίζουν τα μεγάλα ηφαίστεια της Λέσβου, τα ηφαιστειακά πετρώματα και τις ηφαιστειακές δομές της Λέσβου. Βήμα-βήμα ανακαλύπτουν όλες τις διεργασίες και μεταβολές που έχουν συντελέσει στη δημιουργία των σημερινών ηφαιστειακών τοπίων, γνωρίζουν τους ηφαιστειακούς γεωτόπους, το ηφαιστειακό τόξο της Ελλάδας, την παγκόσμια κατανομή των ηφαιστείων και τον τρόπο δημιουργίας τους. Ακολουθεί το πείραμα δημιουργίας ενός ηφαιστείου σε μικρογραφία, όπου τα παιδιά βιώνουν μια ηφαιστειακή έκρηξη.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• Συζήτηση για το φαινόμενο της ηφαιστειότητας με τη βοήθεια της εκπαιδευτικής εφαρμογής του Μουσείου «Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου».
  • Συζήτηση για βασικές έvνoιες όπως δομή της γης, λιθοσφαιρικές πλάκες, ηφαίστεια, λάβα, μάγμα ηφαιστειακά πετρώματα, ηφαιστειακοί γεώτοποι κ.ά.
  • Συλλογή πληροφοριών από τα εκθέματα και τις μακέτες των μόνιμων εκθέσεων του Μουσείου για τα ηφαίστεια και τα ηφαιστειακά πετρώματα και γνωριμία με το φαινόμενο της ηφαιστειότητας με τη βοήθεια του τετραδίου δραστηριοτήτων. «Θεόφραστος: Ηφαίστεια & ηφαιστειακά πετρώματα».
  • Σύνθεση των παρατηρήσεων και εξαγωγή συμπερασμάτων.
  • Συζήτηση για τα ηφαιστειακά πετρώματα με τη βοήθεια της μουσειοσκευής. «Θεόφραστoς: Ηφαίστεια & ηφαιστειακά πετρώματα».
  • Εκπαιδευτικό πείραμα δημιουργίας μιας ηφαιστειακής έκρηξης σε μικρογραφία.
  • Εκπαιδευτικές δραστηριότητες με εκπαιδευτικές καρτέλες και παιχνίδια.