Υιοθετώ και προστατεύω το απολιθωμένο δάσος

Συμμετέχω σε δράσεις καθαρισμού και συντήρησης απολιθωμάτων

Εκπαιδευτικά Προγράμματα
Εκπαιδευτικά προγράμματα στο Απολιθωμένο Δάσος
Διάρκεια: 2 ώρες
Τιμή: 3€ /μαθητή
Προορίζεται
  • Για μαθητές Γυμνασίου – Λυκείου
  • Για μαθητές Γ’ έως ΣT’ Δημοτικού
Χώρος:
  • Αίθουσα Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου
  • Αίθουσα Γεωιστορικής εξέλιξης του Αιγαίου
  • Εκπαιδευτικός χώρος εργαστηρίου συντήρησης Μουσείου
  • Υπαίθρια Πάρκα Απολιθωμένου Δάσους
Πληροφορίες: 2251047033

Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Υιοθετώ και προστατεύω το απoλιθωμένο δάσος - Συμμετέχω σε δράσεις καθαρισμού και συντήρησης απολιθωμάτων» τα παιδιά καλούνται να γίνουν συντηρητές απολιθωμάτων και όπως ο συντηρητής του Μουσείου αναλαμβάνουν να καθαρίσουν και να συντηρήσουν τμήματα απολιθωμένα κορμών δέντρων, φύλλα και φυλλοφόρους ορίζοντες από το Απολιθωμένο Δάσος Λέσβου.

Στα υπαίθρια πάρκα του Απολιθωμένου ή στον εκπαιδευτικό χώρο του εργαστηρίου συντήρησης του Μουσείου τα παιδιά γνωρίζουν τη μεθοδολογία καθαρισμού και συντήρησης απολιθωμάτων, τα εργαλεία και τα υλικά, τις χημικές τους ιδιότητες, τα πλεονεκτήματα του προγράμματος συντήρησης και συμμετέχουν στον καθαρισμό και συντήρηση ειδικά επιλεγμένων φυτικών απολιθωμάτων που αντιμετωπίζουν προβλήματα.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• Συζήτηση για τη δουλειά του συντηρητή.
  • Συζήτηση για βασικές έννοιες όπως απολίθωμα, ανασκαφή, καθαρισμός απολιθωμάτων, συντήρηση απολιθωμάτων κ.ά.
  • Συλλογή πληροφοριών για τα φυτά του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου μέσα από τα απολιθώματα και τις μακέτες των μόνιμων εκθέσεων του Μουσείου.
  • Συζήτηση για τη διαδικασία καθαρισμού και συντήρησης απολιθωμάτων.
  • Γνωριμία με τα υλικά και τα εργαλεία καθαρισμού και συντήρησης απολιθωμάτων.
  • Συμμετοχή σε εργασίες καθαρισμού και συντήρησης φυτικών απολιθωμάτων.
  • Καταγραφή και αποτύπωση των ευρημάτων στις ειδικές εκπαιδευτικές καρτέλες.

Σύνθεση των παρατηρήσεων, εξαγωγή και παρουσίαση συμπερασμάτων.