Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 15 Απριλίου η εκδήλωση "Η Λέσβος ως ορνιθοτουριστικός προορισμός" στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής.

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου καλεί όλους τους μικρούς του φίλους να ζήσουν μοναδικές καλοκαιρινές εμπειρίες συμμετέχοντας στο θερινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΑ & ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΦΥΤΑ ΤΗΣ ΛΕΣΒΟΥ», το οποίο θα υλοποιηθεί την Κυριακή 30 Αυγούστου και ώρα 10:00 π.μ. στις εγκαταστάσεις του στο Σίγρι.

-

Μια μοναδική εμπειρία μπορούν να ζήσουν οι επισκέπτες του θαλάσσιου Πάρκου Νησιώπης με το ειδικό σκάφος με γυάλινο πυθμένα, μια πρωτότυπη δραστηριότητα επίσκεψης που προσφέρει το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου.

Αθλητικές Δραστηριότητες

Με μεγάλη συμμετοχή αθλητών πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 23 Αυγούστου 2020 ο αγώνας ορεινής ποδηλασίας SKALOCHORI MTB, στην περιοχή του Σκαλοχωρίου και τον εντυπωσιακό ηφαιστειακό δόμο του Προφήτη Ηλία.

Αθλητικές Δραστηριότητες

Με μεγάλη συμμετοχή αθλητών όλων των ηλικιών πραγματοποιήθηκε ο αγώνας ορεινού τρεξίματος στην περιοχή του μεγάλου ηφαιστείου της Ανεμώτιας CALDERA RUN ANEMOTIA

Περιήγηση στις εντυπωσιακές χερσαίες και θαλάσσιες απολιθωματοφόρες θέσεις στα καταγάλανα νερά του Θαλάσσιου Πάρκου Απολιθωμένου Δάσους Νησιώπης οργανώνει το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου αυτή την Κυριακή 23 Αυγούστου 2020 και ώρα 12 το μεσημέρι.

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου καλεί όλους τους μικρούς του φίλους να ζήσουν μοναδικές καλοκαιρινές εμπειρίες συμμετέχοντας στο θερινό του εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μικροί Παλαιοντολόγοι», το οποίο θα υλοποιηθεί την Κυριακή 23 Αυγούστου και ώρα 10:00 π.μ. στις εγκαταστάσεις του στο Σίγρι.