Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 15 Απριλίου η εκδήλωση "Η Λέσβος ως ορνιθοτουριστικός προορισμός" στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής.

Τρίτη 1 Αυγούστου 2023 - ώρα 20.00-23.00

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου υποδέχεται την μεγαλύτερη πανσέληνο του καλοκαιριού και προσκαλεί όλες και όλους σε μια διαφορετική βραδιά στο Μουσείο με πρωτότυπες δράσεις και προβολές!

Πέμπτη 3 Αυγούστου 2023, ώρα 11:00- 13:00

Εκδήλωση Λεσβιακής Γευσιγνωσίας οργανώνει το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου σε συνεργασία με τον  Αγροτουριστικό Συνεταιρισμό Γυναικών Σκαλοχωρίου την Πέμπτη 3 Αυγούστου 2023 και ώρα 11:030 – 13:00 στις εγκαταστάσεις του Μουσείου στο Σίγρι.

Σάββατο 29 Ιουλίου, 11:00 ώρα

Το Σάββατο 29 Ιουλίου, στις 11:00 π.μ., οργανώνεται άλλη μία μια ενδιαφέρουσα περιήγηση και επιστημονική ενημέρωση στο Πάρκο Απολιθωμένου Δάσους στη Θέση Μπαλή Αλώνια στην οποία προσκαλούμε τους επισκέπτες του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου.

Η  Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου- Αντιπεριφέρεια Πολιτισμού  στα πλαίσια του 3ου Φεστιβάλ που διοργανώνει με τίτλο  «Ανθρώπων Τέχνη.....

Με ιδιαίτερη επιτυχία ολοκληρώθηκε η εκδήλωση λεσβιακής γευσιγνωσίας στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου. Στην εκδήλωση συμμετείχαν οι παρακάτω επιχειρήσεις: ποτοποιία Σαμαρά, Τυροκομείο Φάρμα Φίλιας Βαρδαξή, Οικοτεχνία Α.Ο. Όλγας Σαρρή και ο Συνεταιρισμός Γυναικών  Παρακοίλων.

Παρασκευή 28 Ιουλίου, 11:00 ώρα

Την Παρασκευή 28 Ιουλίου, στις 11:00 π.μ., οργανώνεται άλλη μία μια ενδιαφέρουσα περιήγηση και επιστημονική ενημέρωση στο Πάρκο Απολιθωμένου Δάσους στη Θέση Μπαλή Αλώνια στην οποία προσκαλούμε τους επισκέπτες του Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου.