Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 15 Απριλίου η εκδήλωση "Η Λέσβος ως ορνιθοτουριστικός προορισμός" στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Καλλονής.

Η Διεύθυνση Δασών Λέσβου και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου ανακοινώνουν ότι το ωράριο λειτουργίας του Πάρκου Απολιθωμένου Δάσους στη θέση Μπαλή Αλώνια καθορίστηκε ως εξής:

Το Πάρκο λειτουργεί καθημερινά από 8:30 έως 16:30.

Το Δεινοθήριο της Λέσβου επέστρεψε στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου στο Σίγρι και ανυπομονεί να συναντήσει τους παλιούς του φίλους, αλλά και να κάνει νέους. Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου προσκαλεί μικρούς και μεγάλους να γνωρίσουν το Δεινοθήριο της Λέσβου αυτό το καλοκαίρι, καθημερινά στις 11:00.

Έναν ύμνο στην φύση, στη δημιουργία και στη ζωή, θα έχουν τη δυνατότητα να απολαύσουν όσοι βρεθούν στο αμφιθέατρο του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου στο Σίγρι την Κυριακή 2 Αυγούστου στις 21.00, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων Πολιτιστικό Καλοκαίρι 2020 «Λισβουπλανέματα» του Συνδέσμου Πολιτισμού Αθλητισμού & Τουρισμού Νήσου Λέσβου. Η εκδήλωση πραγματοποιείται σε συνδιοργάνωση με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου.

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου σας προσκαλεί σε μια απογευματινή περιήγηση-φωτογραφική εξερεύνηση του Πάρκου Απολιθωμένου Δάσους Πλάκας την Παρασκευή 31 Ιουλίου στις 18:30.

Αθλητικές Δραστηριότητες

Ένα αθλητικό γεγονός για τους λάτρεις της ορεινής ποδηλασίας οργανώνεται στη Λέσβο Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO το Σάββατο 1 Αυγούστου 2020.

Αθλητικές Δραστηριότητες

Ιδιαίτερη επιτυχία σημείωσαν οι αγώνες ορεινού τρεξίματος AGIASOS TRAIL - Μητσώνεια 2020, που πραγματοποιήθηκαν σε μια ιδιαίτερα όμορφη και απαιτητική διαδρομή 9 km που περιλάμβανε στην ανάβαση στην κορυφή του Ολύμπου!